Banking & Financial

When it comes to financial matters, customer engagement matters more than ever.

From delivering excellent services at all stages of a loan to keeping pace with regulatory requirements, our technology-enabled solutions are tailored to meet the demands of your organization & your customers.

We Serve

Securities services

We support the processes involved in clearing and settlement, collateral management, core custody systems, fund and trust

Cards & Payments

Includes card management and payment processing services for credit, debit, private label and smart cards.

Retail & Wholesale Banking

Our solutions optimize core processes for consumer lending, commercial lending, financial messaging and transaction banking.

Consumer Lending

Solutions for financial institutions addressing business and technology challenges across the mortgage, auto and student loan.

Solutions

Our consulting and solutions offerings help you run better and run differently. Our industry expertise and business solution capabilities are both deep and broad in financial services.

ModelEye

GLB ModelEye is designed as a complete end-to-end model risk management platform for all your model governance needs.

GLB SightPrism™

GLB SightPrism adopts advanced analytics, allowing banks to gather the critical customer intelligence needed to make data-driven decisions.

Our Thinking

Bandırma Bendensel Engelliler Derneği’nden Başkanımıza Ziyaret

haber 1

Bandırma Bendensel Engelliler Derneği Başkanı Erdal Dumrul ve Çalışma arkadaşları Belediye Başkanımı...

Belediyemizden Manyas Belediye Spor Küçükler Voleybol Takımı Malzeme Desteği

haber 1

Belediyemizden Manyas Belediye Spor Küçükler Voleybol Takımı malzeme desteği. Belediye Başkanımız Ta...

Results

Online Banking System Upgraded

We helped a leading European bank upgrade their online banking system. The upgraded system provided numerous benefits to customers, including the ability to pay bills online.

Other upgrades included a revamped Electronic Bill Presentment and Payment Service (EBPP) and Safekeeping, Portfolio Management, Payments and Security Trading functions.

We take processes apart, rethink, rebuild, and deliver them back working smarter than ever before.

MİSYON

Hizmet etmekle yükümlü olduğumuz halkımıza şehircilik hizmetlerini en iyi, en güzel şekilde sunmak. Mali ve teknolojik altyapısı sağlam bir belediye olarak, belediyenin görev, yetki ve sorumluluğu çerçevesinde hizmet veren ve hizmetlerin sürdürülebilirliğini sağlayan belediye olmaktır.
 

VİZYON

Halkının talep, öneri ve şikâyetlerini dikkate alarak onlardan güç alan, adil, şeffaf ve dürüst politikasıyla temiz ve doğal çevre için özgün nitelikleri ile öne çıkan, imkânlarını hizmete dönüştürürken, çağın gerektirdiği tüm teknolojik değerleri kullanan, insanın ihtiyacı olan tüm hizmetleri sorumluluk alanında bilen, kaliteli, öncü ve seçkin bir belediye olmak.